środa, 10 lipca 2013

WYSTAWY CZASOWE (LATO 2013)

autor: Jarek Barton 

Szybki przegląd tego, co aktualnie proponują najwięksi i najważniejsi w kraju, czyli wakacyjne wystawy czasowe w Muzeach Narodowych. 


W stolicy odmieniany przez wszystkie przypadki Mark Rothko. Trochę skromny jak na obowiązkowy punkt programu ale wykorzystujący ciekawy kontekst – intelektualne zaplecze artysty. Poza tym tryptyk ECCE HOMO Maertena van Heemskercka, który właśnie wrócił po nowojorskich badaniach konserwatorskich i został udostępniony oglądającym. Fani malarstwa niderlandzkiego z Warszawy mogą dalej jechać prosto do Poznania. Tylko do 14 lipca można oglądać wystawę "Co ma koronka do wiatraka? NIDERLANDY" Za to miłośnicy sztuki XX wieku mogą wybrać się po do Krakowa. Tam od 13 lipca wystawa malarstwa Roberto Matty. Poza tym: Teresa Rudowicz, Jan Sawka i świetna wystawa – echo krakowskiego Miesiąca Fotografii - Vanity. Fotografia mody z kolekcji F. C. Gundlacha".

Fotografia także w Kielcach. Tamtejsze Muzeum Narodowe zaprasza na wystawę Pawła Pierścińskiego "Paweł na dywanie". Prócz tego "Galerie de la Belle Époque. Secesyjne rzemiosło artystyczne".

Zainteresowani rzemiosłem artystycznym będą mieli daleką drogą z Kielc, ale ze Szczecina już rzut beretem do nadmorskich kurortów, więc wybierając się na wakacje nad Bałtyk, warto zahaczyć o "Królewskie karety Jana III Sobieskiego". Do tego malarstwo ("A może morze?" ), projekcje video art Christiana Jankowskiego („The Eye of Dubai / Oko Dubaju”) oraz miks malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki i rzemiosła ("1919. Święto wiosny" )

W drugim nadbałtyckim Muzeum Narodowym też sporo się dzieje. Zaczynając od potężnej kompilacji różnych dziedzin sztuki współczesnej. "Londyńska kolekcja Haliny Nałęcz w Muzeum Narodowym w Gdańsku" to głównie malarstwo, ale także prace graficzne i rzeźby. Malarstwo zobaczymy również na wystawie "Magiczny świat Bogdana Lesińskiego", za to spragnionym fotografii polecamy "Fotografia: narzędzie i medium sztuki" oraz "Akt w polskiej fotografii".
Na zakończenie nie lada gratka dla miłośników militariów, batalistyki i historii wojska w sztuce. Wystawa "Za mundurem panny sznurem. Umundurowanie żołnierza polskiego Księstwa Warszawskiego", która oprócz mnóstwa akwarel z Biblioteki Polskiej w Paryżu, prezentuje także obrazy, ryciny, mundury, broń białą i palną, archiwalne dokumenty i mapy.

Podobna tematyka we Wrocławiu. Tamtejsze Muzeum Narodowe zaprasza na dwie wystawy: "Oręż polski" i "Sztuka w służbie samurajów".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ignoranci Kultury i Sztuki

Ignoranci Kultury i Sztuki